Alkohol stymuluje produkcję moczu (diureza), dlatego jego nadużycie powoduje utratę wody (odwodnienie organizmu) i zaburzenie gospodarki elektrolitowej. Kroplówki umożliwiają błyskawiczne nawodnienie ustroju i kontrolę poziomu elektrolitów nawet, jeżeli u pacjenta występują wymioty. Preparaty doustne najczęściej nie wchłaniają się w pełni, dlatego nie są tak skuteczne jak kroplówki. Produkty podawane dożylnie charakteryzują się 100% biodostępnością i działają natychmiast. Wlewy dożylnie nie obciążają układu pokarmowego (np. żołądka, którego śluzówka mogła ulec podrażnieniu przez alkohol).
Elektrolity (głównie sód) są podstawowym czynnikiem odpowiedzialnym za prawidłowe nawodnienie organizmu. Równowaga pomiędzy sodem, potasem, magnezem, wapniem odpowiada za właściwee, funkcjonowanie komórek i narządów (np.: serce, mięśnie szkieletowe, neurony) i przekłada się na optymalne działanie całego ustroju.
Efekt terapii zależy od nasielnia objawów. W niektórych przypadkach konieczne może być podanie kilku kroplówek lub powtórzenie/ rozszerzenie terapii terapii.
Najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest abstynencja, kroplówki mogą łagodzić objawy zatrucia alkoholem, jednak prawnie nigdy nie znoszą ich w całości. Alkohol uzależnia, szkodzi zdrowiu- odradzamy jego stosowanie.
Kacem potocznie nazywamy zespół objawów występujących po nadużyciu alkoholu. Nasilenie dolegliwości zależy od wielkości nadużycia. Osoby, które „wypiły o jedną lampkę za dużo” najczęściej borykają się z bólem głowy, nudnościami, uczuciem suchośći w ustach oraz wymiotami i ogólnym złym samopoczuciem. Alkoholicy przerywający ciąg alkoholowy zazwyczaj borykają się z szerszą gamą dolegliwości psycho- fizycznych o dużym nasileniu (np. wodobrzusze, lęki).
Nie można wskazać jednego konkretnego mechanizmu, który byłby odpowiedzialny za obniżony nastrój występujący po nadmiernym spożyciu etanolu. Główne przyczyny złego samopoczucia to odwodnienie/ zaburzenia gospodarki elektrolitowej, zatrucie metabolitami etanolu, wahania poziomu cukru. Osobom uzależnionym mogą towarzyszyć również symptomy wynikające z uszkodzenia układu nerwowego oraz ogólnego wynoszenia organizmu związanego np. z brakiem składników odżywczych (np. witamin).