Zgłębnik nosowo- żołądkowy

Sonda nosowo- żołądkowe (zgłębnik żołądkowy) może służyć do karmienia pacjentów, diagnostyki soku żołądkowego lub płukania żołądka (np. w związku z zatruciem).

W warunkach domowych zgłębnik żołądkowy najczęściej służy do karmienia osób, u których występuje problem z naturalnym przyjmowaniem pokarmu (np. zaburzenia połykania, osłabienie podczas leczenia onkologicznego, brak apatytu, jadłowstręt).

Sondę żołądkową zakłada się w pozycji wysokiej lub puławskiej. Wężyk z tworzywa sztucznego wsuwany jest przez nos w lekkim pochyleniu głowy do przodu. Dren przechodzi przez jamę nosowo gardłową i diciera do żołądka. Prawidłowe umiejscowienie zgłębnika można zweryfikować na trzy sposobny sposoby- osłuchowo (za pomocą stetoskopu), palpacyjnie aspiracja treści żołądkowej i pomiar pH.

Zabieg jest nieprzyjemny dla pacjenta, wywołuje odruch wymiotny, dlatego nie należy wykonywać go bezpośrednio po posiłku.

Sondy dojelitowe zakładane są najczęściej w warunkach szpitalnych, ponieważ ich prawidłowe położenie sprawdza się za pomocą badania RTG.

Usługi pielęgniarskie Gdańsku, Gdyni, Sopocie

Oferujemy Państwu mobilne (wizyty domowe) usługi pielęgniarskie na obszarze Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot). Nasze pielęgniarki wykonują w domach pacjentów szereg zabiegów medycznych. Domowe usługi pielęgniarskie to nie tylko wygoda, oszczędność czasu, redukacja stresu pacjenta, ale niekiedy jedyna możliwość skorzystania z usługi medycznej np. dla osób obłożnie chorych lub takich, które nie mogą się samodzielnie poruszać.

  • Podczas leczenia onkologicznego
  • Dla pacjentów paliatywnych
  • Po zabiegach operacyjnych
  • U osób w podeszłym wieku
telephone icon662 - 683 - 758