Witamina C
Witamina C jest silnym, rozpuszczalnym w wodnie, biologicznie czynnym przeciwutleniaczem. Jako dawca elektronów może chronić makromolekuły (np.: DNA, kwasy tłuszczowe, białka) przed utlenianiem i utratą natywnej aktywności. Ponad to kwas askorbinowy jest niezbędny do budowy kolagenu (dojrzewanie włukien kolagenu, hydroksylacja reszt proliny), którego różne warianty budują między innymi skórę, kości i chrzęści. Witamina C reguluje również aktywację innych witamin, metabolizm cholesterolu i produkcję serotoniny (hormon szczęścia).
Glutation
W organizmie ludzkim glutation wystękuje w niemal wszystkich tkaninach, ale najobficiej gromadzi się w wątrobie gdzie bierze udział w neutralizacji (sprzęganie) toksyn (ksenobiotyków) oraz cyklu mocznikowym (usuwanie związków azotowych). W pozostałych komórkach glutation działa głównie, jako odwracalny układ oksydo- redykcyjny chroniący przede wszystkim białka zawierające siarkę przed utlenieniem i utratą aktywności. Ponad to glutatioin regeneruje „zużytą” witaminę C, bierze udział w regulacji aktywności leukocytów (odporność organizmu). Ze względu na białkową budowę, glutation jest degradowany w przewodzie pokarmowym, dlatego komórki muszą go syntetyzować samodzielnie. Stosunek zredukowanej i utlenionej formy glutationu służy do oceny stresu oksydacyjnego komórki.
Kwas liponowy
Kwas liponowy (LA), inna nazywa, kwas alfa liponowy (ALA) jest ośmiowęglowym kwasem tłuczkowym, który zawiera w swojej strukturze dwa atomy siarki odpowiedzialne za jego przeciwutleniające właściwości. LA jest kofaktorem wielu enzymów, bierze udział w procesie wytwarzania energii chemicznej z pożywania. Dzięki swoim amfipatycznym właściwościom może być wykorzystywany nie tylko np. w cytoplazmie komórek wątrobowych, ale może również przenikać przez osłonkę mielinową neuronów. LA stosowany jest w leczeniu neuropatii (np. cukrzycowa, alkoholowa), jest hepatoprotektorem.
Witamina E
Postuluje się, że witamina E jest głównym przeciwutleniaczem chroniącym błony komórkowe.