Kroplówka z witamin lipofilowych

Wlew z witamin które rozpuszczają się w tłuszczach (lipofilowych, hydrofobowych, nierozpuszczalnych w wodzie)- A, D, E, K.

Zawieszenie witamin nierozpuszczanych w wodzie w celu dożylnego ich podanie w fazie wodnej osiągnięte zostaje poprzez stworzenie stabilnej emulsji (mieszanina fazy polarnej- wody i niepolarnej- olej). Witaminy zostają zamknięte w micelach (nano pęcherzyki) stworzonych z fosfolipidów, które posiadają w swojej strukturze zarówno domenę hydrofilową i hydrofobową. W środowisku wodnym fosfolipidy tworzą sfery, których zewnętrzna powierzchnia jest hydrofilowa- oddziałuje z molekułami wody (rozpuszcza się w wodzie), podczas gdy ich wnętrze jest hydrofobowe i może przenosić witaminy o charakterze tłuszczowym. W mniejszym stopniu fosfolipidy mogą tworzyć również liposomy- pęcherzyk złożony z dwuwarstwowa lipidowej (naśladuje błonę biologiczną, komórkową). Liposom pozostaje hydrofilowy po obu stronach błony a witaminy hydrofobowe mogą się w nią wbudowywać.

  • dla osób szukających preparatów wysokiej jakości
  • nie mogących przyjmować stałych pokarmów
  • nie wchłaniających z przewodu pokarmowego
  • chcących uzupełnić niedobory
  • jako uzupełnienie zapotrzebowania podczas żywienia pozajelitowego
Skład: witamina E (tofoferol), witamina A (retinol), witamina D (kalcyferol), witamina k (fitomenadion)
Cena: 250 zł

Witaminy rozpuszczalne w olejach wykazują plejotropowe (różnokierunkowe) działanie na organizm człowieka, mogą być gromadzone w wątrobie i tkance tłuszczowej. Kroplówki witaminowe nie mogą być stosowane, jako zamiennik zróżnicowanej diety, która jest podstawowym, naturalnym i najlepszym źródłem substancji odżywczych.

Witamina D (kalcyferol)


Dla fizjologii człowieka najważniejsze są witaminy D2 (roślinna) i D3 (zwierzęca). Kalcyferol występuje w mięsie tłustych ryb (np. węgorz) oraz nabiale i jajkach. Grzyby wystawione na działanie promieniowania świetlnego wytwarzają witaminę D. Naskórek ludzki produkuje kalcyferol pod wpływem promieniowania słonecznego (widmo UV-B). Witamina D podlega dwuetapowej aktywacji enzymatycznej w wątrobie i nerkach prowadząc do powstania hormonu o nazwie kalcytriol. Hormon ten stymuluje wchłanianie wapnia, magnezu i fosforu z przewodu pokarmowego, dlatego odpowiada przede wszystkim za prawidłową mineralizację kości. Kalcytriol wpływa również na układ nerwowy, układ odpornościowy i stan zapalny.

Witamina K (menadion)


Menadion może być produkowany przez florę bakteryjną jelit, występuje w wielu produktach pożywczych. Witamina K jest niezbędna w procesie syntezy trombiny- enzym odpowiedzialny za krzepnięcie krwi. Menadion zaangażowany jet w gospodarkę wapnia i mineralizację kości. Niedobór witaminy K może powodować krwotoki u noworodków (wszystkie noworodku otrzymują zastrzyk z witaminy K3). Nie ma dostatecznych dowodów, aby potwierdzić, że suplementacja witaminy K hamuje osteoporozę lub zwapnienie tkanek miękkich (np. tętnic).

Witamina A (retinol)


Witamina A to szeroka grupa związków (retinoidy), które występują w wielu produktach spożywczych. Do najbogatszych źródeł witaminy A można zaliczyć ryby, podroby (szczególnie wątroba), marchew. Retinol zaangażowany jest w: budowę kości, funkcję nabłonka (skóra, przewód pokarmowy, układ oddechowy, rogówka oka). Najpoważniejszym objawem niedoboru witaminy A jest zaburzenie widzenia w warunkach słabego oświetlenia (kurza ślepota).

Witamina E (tofoferol)


Witamina E występuje między innymi w olejach- rzepakowym i słonecznikowym, orzechach. Niedobór witaminy E najczęściej wynika z zaburzeń we wchłanianiu tego związku z przewodu pokarmowego a nie z niedostatecznej podaży. Witamina E jest silnym antyoksydantem, który chroni błony komórkowe, zapobiegając ich starzeniu.

Kroplówki witaminowe Gdańsk Gdynia Sopot


Oferujemy możliwość podania kroplówki witaminowej z dojazdem pod adres wskazany przez pacjenta. Działamy w miastach: Gdańsk, Gdynia, Sopot. Przed przyjęciem kroplówki zalecamy konsultację z lekarzem i dietetykiem. Zbilansowana, różnorodna dieta powinna dostarczać wszystkich witamin i składników odżywczych. Suplementacja dożylna nie może zastępować diety. W aptekach dostępne są witaminowe preparaty doustne, których stosowanie jest z reguły znacznie bezpieczniejsze. Substancje podawane dożylnie wykazują gwałtowne działanie, które może być niebezpieczna w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Osoby mające nadwrażliwość na składniki kroplówki (również substancje pomocnicze) nie powinny ich przyjmować.

telephone icon662 - 683 - 758