Cewnikowanie pęcherza moczowego w domu

Zabieg cewnikowania pęcherza moczowego przeprowadza się w celach terapeutycznych, diagnostycznych lub żeby ułatwić opiekę nad osobą leżącą.

Zatrzymanie moczu (nie możność samodzielnego opróżnienia pęcherza moczowego pomimo uczucia parcia na mocz) jest stanem wymagającym założenia cewnika urologicznego. Celem zabiegu jest opróżnienie pęcherza. Retencja moczu jest bolesna i zagraża życiu. Przyny zatrzymania moczu mogą być róże- od anatomicznych (np. przerost prostaty) po mechaniczne (np. kamień w cewce moczowej) i neurologiczne (np. nowotwór lub uraz ośrodkowego układu nerwowego).

Na czym polega cewnikowanie pęcherza moczowego

Zabieg przeprowadza się przy pomocy cienkiego, elastycznego wężyka z tworzywa sztucznego, który zkończony jest balonikiem (cewnik Foleya). Procedurę rozpoczyna się dezynfekcją okolic ujścia cewki moczowej. Następnie przy pomocy żelu ułatwiającego poślizg nawilża się ujście cewki moczowej. Żel do cewnikowania zawiera również substancję znieczulającą miejscowo (zmiejsza dyskomfort pacjenta). Później, jałowo, przez cewkę moczową wprowadza się dren do pęcherza moczowego. W ostatnim kroku wypełniany jest balonik cewnika, który zapobiega wypadnięciu przyżądu z pęcherza.

Jak często wymieniać cewnik

Producenci cewników określają maksymalny czas, przez jaki ich produkt może pozostawać w pęcherzu. Najprostsze cewniki Foleya powinny być wymienianie raz w tygodniu. Niektóre cewniki silikonowe można wymieniać nawet, co 2 miesiące. W praktyce, nie rzadko zdarza się jednak, że cewnik trzeba wymienić znacznie częściej niż w określonym przez producenta maksymalnym interwale. Cewnik np. może się zapchać, jeżeli pacjent za mało pije (mocz jest roztworem przesyconym. Cewnik może zacząć przeciekać np. w wyniku niezamierzonego szarpnięcia.

Cewnikowanie pęcherza u pacjentów z przerostem prostaty

Przerost gruczołu krokowego może stanowić duże utrudnienie podczas zakładania cewnika urologicznego. Żeby ułatwić przejście przez zwężona cewkę moczową czasami stosuje się cewnik Tiemanna, jednak najważniejsze są umiejętności (oświadczenie) osoby przeprowadzającej zabieg.

Często spotyka pacjentów z anomaliami anatomicznymi cewki moczowej i skutecznie pomagamy im w założeniu cewnika do pęcherza moczowego.

Cewnikowanie mężczyzn

Nasze pielęgniarki zakładają cewnik do pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn.

Mobilne usługi pielegniarskie Gdańsk, Gdynia i Sopot

Całodobowe usługi medycznie bez wychodzenia z domu (domowe usługi pielęgniarskie). Mobilna pielęgniarka dojedzie do Pacjenta w wybranym przez niego miejscu i czasie (wizyta domowa). Wszystkie usługi wykonujemy z zachowaniem restrykcyjnych zasad aseptyki, a ponad to nasi klienci unikają kontaktu np. osobami szukającymi pomocy w placówkach medycznych w związku np. z chorobą zakaźną.

  • Bez kolejek
  • Dla mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu
  • Dla pacjentów leżących
  • Dla ceniących wygodę i komfort
telephone icon662 - 683 - 758