Poniżej przedstawiany podstawowe informacje na temat naturalnych źródeł pokarmowych i funkcji witamin rozpuszczalnych w wodzie. Ewentualne niedobory witamin mogą być spowodowane niewłaściwymi nawykami żywieniowymi (zła dieta) lub w związku z np. nadużywaniem alkoholu. Zanim zdecydujesz się na kroplówkę witaminową skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem.
Witamina B1 (tiamina)
Jej naturalnym źródłem są przede wszystkim pełne nasiona zbóż oraz flora bakteryjna jelit. Tiamina zaangażowana jest w wiele szlaków biochemicznych, z których najważniejszy to najprawdopodobniej oddychanie komórkowe, czyli przemiana pożywienia (głównie węglowodanów) w energię chemiczną potrzebną do funkcjonowania organizmu. W organizmie ludzkim witamina B1 magazynowa jest głównie w mięśniach szkieletowych i sercu, wątrobie, nerkach. Ograniczona dostępność tiaminy prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu mitochondriów (fabryki energetyczne komórek).
Najcięższą chorobą wynikającą z niedoboru tiaminy jest Beeri- beri, która wiąże się głównie z zaburzeniami w funkcji: mięśni szkieletowych, układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie, częstoskurcz,) i układu nerwowego (polineuropatie).
Długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić do niedoboru witaminy B1 i encefalopatii Wernickiego (encefalopatia alkoholowa). W przebiegu tej choroby może być obserwowany szereg objawów neurologicznych takich jak np.: niezborność ruchów, oczopląs, podwójne widzenie, osłupienie, amnezja, bezsenność, lęki.
Witamina B2 (ryboflawina)
Ryboflawina występuje w wielu produktach spożywczych np.: warzywa (liście), jajka, mięso, nabiał. Witamina B2 jest zaangażowana w różne procesy biochemiczne np. produkcję energii i aktywację witaminy A. Niedobór może powodować upośledzenie funkcji błon śluzowych powodując np. stany zapalne w obrębie jamy ustnej, pochwy, rogówki oka, skóry i włosów.
Witamina B6 (pirydoksyna)
Występuje między innymi w mięsie, warzywach skrobiowych, bananach. Pirydoksyna jest kofaktorem około 100 reakcji biochemicznych, biorąc udział w przemianach węglowodanów, aminokwasów i tłuszczów.
Witamina B7 (biotyna)
Bywa nazywana witaminą H. Źródłem biotyny są np.: wątroba, jajka, orzechy, awokado. Dostarczają jej również bakterie bytujące w jelitach. Witamina B7 zaangażowana jest w przemiany węglowodanów, tłuszczy i aminokwasów. Białko jajka zawiera strepawidynę, która wiąże biotynę, dlatego spożywanie dużych ilości surowych jaj może wywoływać niedobór tej witaminy. Obniżony poziom biotyny może powodować zaburzenia neurologiczne, zapalenie spojówek oraz osłabienie: skóry, włosów, paznokci
Witamina B9 (kwas foliowy)
Nazwa kwasu foliowego pochodzi od łacińskiego słowa folium (liść) i wskazuje na występowanie tego związku w przyrodzie. Bogatym źródłem tej witaminy są np. liście szpinaku. Bakterie jelitowe wytwarzają folinay. Witamin B9 w organizmie ludzkim potrzebna jest przede wszystkim do produkcji kwasów nukleinowych (DNA i RNA) czyli wytwarzania nowych komórek. Za niski poziom folianów może prowadzić do anemii. Niedobór witaminy B9 podczas życia płodowego koreluje z występowaniem wad w budowie ośrodkowego układu nerwowego.
Witamina B12 (kobalamina)
Największa i strukturalnie najbardziej skomplikowana witamina, zawiera kobalt. Występuje przede wszystkim w mięsie, mleku i jajkach. Kobalamina jest zaangażowana w różne procesy biochemiczne. Bierze udział w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczy. Jest również kofaktorem w syntezie DNA, dlatego reguluje proces powstawania (replikacji) wszystkich komórek organizmu- np. erytrocytów (czerwone krwinki). Ponad to kobalamina uczestniczy w wytwarzaniu otoczki mielinowej neuronów i neurotransmiterów odgrywając istotną funkcję w funkcjonowaniu układu nerwowego. Niedobór B12 może być związany z etiologią neuropatii i anemii (deficyt czerwonych krwinek), której objawem może być np. duszność, zwiększona męczliwość.
Rośliny nie zawierają witaminy B12, dlatego weganie narażeni są na jej niedobór. Witamina B12 wytwarzana jest przez florę bakteryjną jelit, jednak w organizmie ludzkim bakterie te zamieszkują jelito grube, które nie wchłania witamin. Wraz z wiekiem może spadać produkcja kwasu w żołądku, co może utrudniać „uwalnianie” B12 z białek pokarmowych powodując jej deficyt w organizmie. Długofalowe stosowanie leków na nadkwasotę również może utrudniać absorbcję kobalaminy.
Deficyt B12 często występuje u osób nadużywających alkoholu.
Witamina C (askorbinian)
Witamina C występuje dość powszechnie w warzywach i owocach. Jej obfitym źródłem są np. rośliny kapustne, spośród których rekordzistą jest jarmuż. Askorbinian jest przeciwutleniaczem zaangażowanym w różnorodne reakcje biochemiczne (np. w wątrobie). Witamina C uczestniczy w sieciowaniu (tzw. dojrzewanie) włókien kolagenu (nadaje kolagenowi stabilną strukturę), dlatego wspomaga prawidłową budowę tkanki łącznej (kolagen jest głównym elementem strukturalnym organizmu). Niedobór witaminy C powoduje szkorbut (gnilec)- choroba wielonarządowa, która w pierwszej kolejności objawia się poprzez np.: osłabienie, samoistne krwawienia, zapalenie dziąseł.
Elektrolity w ustroju
Sód jest głównym elektrolitem odpowiedzialnym za prawidłowe nawodnienie organizmu. Podstawowym zadaniem potasu jest kontrola nad pracą mięśni (w tym rytmu serca). Wapń odpowiada w pierwszej kolejności za przewodnictwo nerwowe, kurczliwość mięśni i krzepnięcie krwi. Magnez asystuje w enzymatycznych w przemianach ATP, który jest molekularnym nośnikiem energii, pomaga w utrzymaniu prawidłowej glikemii.
Równowaga elektrolitowa jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niektóre elektrolity działają przeciwstawnie na fizjologię organizmu dzięki czemu „wzajemnie się kontrolują”. Potas jest antagonistą sodu i wapnia, dlatego pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia płynów i napięcia mięśniowego.
Wlewy witaminowe Gdańsk Gdynia Sopot
Osobom zainteresowanym dożylną terapią witaminową oferujemy możliwość podania kroplówki z dojazdem w Trójmieście oraz okolicach (np. Reda, Pruszcz Gdański). W ramach usługi przejedziemy pod adres wskazany przez pacjenta w umówionym terminie i podamy kroplówkę witaminową dopasowaną do oczekiwań i indywidualnych predyspozycji.